Skip to main content

Suurbritannia majandusaasta teise kvartali raporti järeldustest selgub, et saareriigi elanikud on hakanud küll rohkem tarbima, kuid nende laenukoormus ei käi üldjuhul üle jõu. Seda eelkõige tänu laienenud pakkujate ringiga laenu- ja krediitteenuste turul, mis hoiab intressimäärad kontrolli all. See tähendab, et kuigi britid laenavad tarbimiseks rohkem on paindlike tingimustega laenuvõimalused hoidnud krediidikoormuse kasvu paralleelse sissetulekutega.

Seejuures on tänavuse kahe esimese kvartali jooksul teinud läbi erilise kasvu tänu ärilaenudele. Kohalikud erainvestorid laenavad või refinantseerivad üha rohkem väike- ja keskmisi ettevõtteid. Enne 2008. aastat oli peaasjalikult suurpankade pärusmaa, kuid eralaenuturu kasv on vähendanud pankade laenuportfellide suurusi.

Esimesel poolaastal on kasvanud ka eraisikutele väljastatud tarbimis- ja teiste väikelaenude maht. Paljuski tänu eelmise kümnendi mullistumise hirmule pani Inglise pank sel aastal tarbijatele südamele, et laenutooteid tuleb siiski vastavalt sissetulekule tarbida. Samas näitavad teise kvartali tulemused, et kuigi kasvutrend tarbimislaenude osas jätkub pole maksehäirete arv kasvanud.

Ainult Suurbritannia kinnisvaralaenu segement on teinud läbi väikese languse. Pangad oleksid valmis klientidele rohkem laene väljastama, kuid selle kümnendi alguses sisse seatud ja 2018. aasta alguses Suurbritannia finantsinspektsiooni poolt karmistatud laenureeglid on pärssinud laenumahtude kasvu.

Kokkuvõttes on brittide soov nii tarbimis- kui ärilaenude vastu kasvamas ja sealsel laenuturul on nõudlust rahuldamas just eralaenajad. Samas pole erakapital jõudnud veel kinnisvaraturule, kus kehtivad endiselt veel eelmise majandussurutise meeleolud.