Ühendkuningriigi rahandusminister Jeremy Hunt kavatseb lähinädalatel tutvustada kava, mille kohaselt peaksid esimese kodu ostjad tegema sissemakse vaid 1% ulatuses kinnisvara väärtusest. Selleks, et pangad nõustuksid inimestele selliste eeskirjade alusel laenu andma, hakkab valitsus tegutsema käendajana.
Esimene vihje, et konservatiivide juhitud Briti valitsus kavatseb avalikustada uue plaani, mis lihtsustaks inimeste koduostu, tuli peaminister Rishi Sunaki hiljutises intervjuus ajalehele The Times.
“Ma mõistan inimeste pahameelt, et unistus [oma kodu omamisest] tundub paljudele liiga kauge, eriti noorema põlvkonna jaoks,” ütles peaminister.
Hoiatades, et lõplikku otsust ei ole veel tehtud, ütles valitsus siiski, et rahandusministeeriumi toetatud eluasemelaenu kava avalikustatakse tõenäoliselt 6. märtsil toimuva riigi kevadise eelarve esitluse ajal, vahendas The Financial Times.
Samal ajal on mõned kinnisvaraturu eksperdid ja laenuandjad hoiatanud, et sellise skeemi puhul on oht, et tulevikus ületavad ostjate võlad ostetava kinnisvara väärtuse.
Mis tahes kavaga, mis suurendab kinnisvaraostjate arvu, peaks kaasnema mehhanism, mis suurendab pakutavate kinnisvaraobjektide arvu, hoiatas kinnisvarafirma Savills uuringute juht Lucian Cook.
“Te võite sel viisil lahendada sissemakse taskukohasuse probleemi, kuid teil jääb ikkagi alles kodulaenu taskukohasuse probleem,” sõnas Cook.
Teine kinnisvarasektori ametnik, kes soovis jääda anonüümseks, ütles, et isegi valitsuse garantii puhul peaks selliste laenude intressimäär olema kõrgem kui tavalistel hüpoteeklaenudel, sest pangad peavad riskantsete laenude andmiseks leidma täiendavaid kapitalipuhvreid.
Briti valitsus on varemgi sarnast kava rakendanud. Näiteks 2021. aastal kehtestas ta eeskirjad, mis lubasid esmakordsetel koduostjatel teha vaid 5-protsendilise sissemakse. Valitsuse sõnul on see kava aidanud kodu osta juba 40 000 soovijal.
Kuna Ühendkuningriigis on kinnisvara keskmine hind 285 000 naelsterlingit, peab uue kava kohaselt tegema kodulaenu soovija sissemakse vaid 2850 naelsterlingit (3330 eurot). Varasema omafinantseeringu kava kohaselt pidi ettemaks olema 14 250 naelsterlingit.
Kinnisvarahinnad on Ühendkuningriigis viimase kümne aasta jooksul kerkinud 60% ja esmakordse ostja keskmine vanus on tõusnud 29-lt 32-le, mis kinnitab, et paljud noored inimesed seisavad eluaseme ostmisel silmitsi probleemidega.
Küsitluste kohaselt on Sunaki erakonnal raskusi suhtlemisel noorte valijatega, seega sooviksid konservatiivid kõneleda nendega kinnisvara taskukohasuse teemal.
Uuringufirma Opinium hiljutise küsitluse tulemuste põhjal arvab vaid 16% valijatest, et konservatiivid on kinnisvarahindade ja kinnisvara valdkonnas üldiselt kõige usaldusväärsem erakond, samas kui 34% valijatest arvab, et kõige usaldusväärsem on neis küsimustes opositsiooniline Tööpartei.