Skip to main content

 

USA pikaajaliste hüpoteeklaenude intressimäärad on inflatsiooni kiirenemise tõttu jõudnud kahe kuu kõrgeimale tasemele.

Kolmekümneaastase laenu keskmine intressimäär oli viimati 6,77 protsenti aastas, võrreldes 6,64 protsendiga nädal tagasi, teatas riiklik hüpoteeklaenude ettevõte Freddie Mac. Aasta varem oli see 6,32%.

Viieteistkümneaastastel laenudel on aastane laenuintress nüüd keskmiselt 6,12%, võrreldes 5,90%-ga nädal varem ja 5,51%-ga aasta tagasi.

“Pärast oodatust suuremat tarbijahindade tõusu tõusid sel nädalal hüpoteeklaenude intressimäärad,” märgib Freddie Mac’i peaökonomist Sam Khater. “Majandustulemused on sel aastal head ja intressimäärad võivad veel pikka aega kõrgel püsida.”

See võib tema sõnul vähendada nõudlust traditsiooniliselt aktiivsel kevadisel koduostuhooajal.

“Meie andmetel on 2024. aasta algusest alates kodu ostmiseks esitatud hüpoteeklaenutaotlusi võrreldes eelmise aastaga vähem enam kui pooltes osariikides,” ütles ekspert.

Freddie Mac arvutab keskmised intressimäärad umbes 80 hüpoteegipakkuja andmete põhjal üle kogu riigi. Määrad ei võta arvesse võimalikke tasusid ja muid hüpoteegiga seotud tasusid.

Traditsiooniliselt järgib hüpoteeklaenude hind väikese hilinemisega USA riigivõlakirjade tootluse dünaamikat, mis omakorda on tundlik Föderaalreservi intressimäärade tõstmise ja nende tulevase dünaamika prognooside suhtes. USA 10aastaste riigivõlakirjade tootlus oli viimati umbes 4,27% aastas võrreldes 4,17%-ga nädal varem.