Skip to main content

Eestis, Lätis ja Leedus on endiselt kõige kallimad laenud eurotsoonis – intressimäärad on neis riikides mitu protsendipunkti kõrgemad kui eurotsooni keskmine ja loomulikult kõrgemad kui Rootsis ja Soomes, kirjutab ERR.

Euroala pankade väljastatud tarbimislaenude kõrgeim intressimäär – 14 protsenti – oli Lätis, järgnesid Eesti 13,1 protsendiga, Kreeka 11,6 protsendiga ja neljandal kohal oli Leedu 9,7 protsendiga.

Teistes riikides olid laenud odavamad. Näiteks Soomes oli novembri lõpul uute väljastatud tarbimislaenude keskmine intressimäär 7,7 protsenti ja Rootsis 8,9 protsenti.

Kõrged intressimäärad Balti riikides mõjutavad oluliselt elanikkonna finantskäitumist. Paljude majapidamiste ja ettevõtete võlakoormus suureneb, mis nõrgestab tarbijate ja ettevõtjate tarbimis- ja investeerimisvõimet. Eksperdid märgivad, et Balti riikide kõrged intressimäärad on osaliselt seletatavad piirkonna hiljutiste majandusraskustega, nagu aeglane SKP kasv ja kõrge inflatsioon.

Lisaks viib selline olukord selleni, et paljud inimesed eelistavad suuri oste või investeeringuid edasi lükata, mis võib pärssida piirkonna majanduskasvu. Mõned majandusteadlased väidavad, et majanduse elavdamiseks ja finantspingete leevendamiseks tuleks võtta meetmeid intressimäärade alandamiseks ja krediidi kättesaadavuse soodustamiseks. See võib aga nõuda aega ning valitsusasutuste ja pangandussektori kooskõlastatud tegevust.