Skip to main content

COVID-19 pandeemia tõttu kannatavad paljud riigid. Iraan, kus koroonaviiruse epideemia on väga mastaapne (16. aprilli seisuga üle 75 nakatanu ja üle 4700 surma), küsis IMFilt 5 miljardit dollarit, mis suunatakse koroonaviiruse vastu võitlemiseks. USA võimud kavatsevad selle laenu saamist takistada

USA versiooni kohaselt võivad need vahendid  minna mitte võitluseks COVID-19 vastu, vaid Lähis-Idasse koondunud terroriorganisatsioonide toetuseks ja rahastamiseks. USA valitsuse WSJi allika andmetel on Iraan pikka aega ümber jaganud  humanitaarvajadusteks eraldatud vahendeid. USA arvab, et laenamine on Iraani jaoks üks võimalusi enda või terroristide taskuid täita.

IMFi esindajad on juba kinnitanud, et Iraanilt on laekunud taotlus 5 miljardi dollari suuruse laenu saamiseks. Praegu kaalub IMF  võimalust sellise majandusabi osutamiseks.

 

Tuletame meelde, et mitmed endised USA ja Euroopa ametnikud on USA presidendi administratsioonile saatnud kirja palvega Iraani-vastaseid sanktsioone  COVID-19 pandeemia tõttu leevendada. Peamine argument oli see, et USA sanktsioonid jätavad Iraani ilma võimalusest toota vajalikke ravimeid võitluseks koroonaviirusega.

 

IMFi esindajad teatasid hiljuti, et  fondist on praegu hädaabi taotlenud juba 80 riiki. Valuutafond on valmis eraldama majanduskriisi ja koroonaviiruse vastu võitlemiseks 1 triljon dollarit.

 

 

Samuti esines 16. aprillil IMFi direktor Kristalina Georgieva avaldusega, et valuutafond on otsustanud kolmekordistada sooduslaenude mahtu riikidele, kus neid vajatakse COVID-19 taustal. Proua Georgieva sõnul vajab fond ressursse 1,8 miljardi dollari suuruste toetuste katmiseks.