Skip to main content

 

IMF-i peadirektor Kristalina Georgieva esines avaldusega, et valuutafond võttis vastu otsuse kolmekordistada sooduslaenude mahtu riikidele, mis vajavad seda COVID-19 taustal. Proua Georgieva sõnul toetavad seda otsust kõik fondi liikmed ja fondil on võimalus sooduslaene suurendada. D. Hopkinsi ülikooli andmetel on maailmas koroonaviirusega nakatunud juba üle 2 miljoni inimese, surnute hulk ületab 134 000, seejuures pole maailmas ühtegi riiki, kus poleks fikseeritud vähemalt üks haigusjuhtum.

G20 riikide keskpankade ja rahandusministeeriumi juhtide kohtumisel ütles proua Georgieva, et madala sissetulekuga riikidele antavad sooduslaenud kolmekordistuvad. Selle taustal seab IMF ülesandeks  saada usaldusfondi uusi laenuvahendeid summas 18 miljardit dollarit. Peamine eesmärk on vaesuse vähendamine ja majanduse arengu toetamine. Samuti vajatakse IMFi peadirektori sõnul ressursse 1,8 miljardi dollari suuruste toetuste katmiseks.

 

Tuletame meelde, et varem oli IMF  esitanud vähelohutavaid prognoose maailma majanduse olukorra kohta. COVID-19 taustal on langus kõige järsem pärast 1929. aasta suurt depressiooni. COVID-19  ja piirangute kehtestamise tõttu väheneb  SKP 2020. aastal 3%. IMFi ettekandes oli öeldud, et piiravatele  meetmetele järgnenud aktiivsuse kollaps  pole kiiruselt ja ulatuselt võrreldav ühegi varem kogetud olukorraga. Kriisi ja edasiste taastamiskulude tõttu võib maailmamajandus kaotada umbes 9 triljonit dollarit, mida on rohkem kui Jaapani ja Saksamaa SKP kokku. Majandusteadlased ennustavad, et majandus võib hakata osaliselt taastuma järgmisel aastal.

Üldiselt sõltub majanduse taastamine sellest, kui aktiivselt areneb COVID-19 ja kui kiiresti õnnestub sellest üle saada. Analüütikud märgivad, et olukorda on üsna keeruline prognoosida, mistõttu on majanduse seis väga ebastabiilne. Ka andis IMF hinnangu Venemaa SKT vähenemisele. Eksperdid ennustavad 2020. aasta majanduslanguseks 5,5% aasta alguses planeeritud 1,9 asemel.