Skip to main content

Kinnisvara arendajate poolt hüpoteeklaenusid pakkuvatele maakleritele soovitustasude maksmine on olnud pikalt praktiseeritud taktika – seda siis eesmärgil, et viimased annaksid infot potentsiaalsete investorite kohta. Ajaleht The Sydney Morning Herald raporteerib, et hüpoteeklaenumaakleritele on pakutud müügini viivate vihjete eest isegi 10-20 000 dollarit. Allikas hüpoteeklaenumaaklerite hulgas väitis ajalehele, et tema isiklkult peab selliseid tasusid ebaeetiliseks ega võta neid vastu. Probleem seisneb siin augus seadusandluses: nimelt peab hüpoteeklaenumaakler deklareerima ainult selliseid soovitustasusid, mida ta saab finantsteenuste pakkumise eest. Kui aga soovitus tehakse teisel ajal, siis ei pea selliselt  saadud tasudest kindlasti teada andma.

Kus suurus on oluline

Hiljutine kohtuotsus on Austraalia kinnisvaraturul kaose tekitanud – nimelt tõlgendas kohus korteri minimaalset suurust senisest teisiti ning see tekitab ehitus- ja ostukulude osas lisakulusid nii ehitajatele kui ka koduostjatele. Nii tekkis uus juhtum, kus eluruumi disainikood ja planeerimise „rusikareegel“ on omavahel vastuollu läinud. Kui arendajad peavad kindlasti kinni pidama reeglistikust, siis see tähendaks näiteks seda, et ühetoalinise korteri suurus peaks senise 50m2 asemel olema minimaalselt 58 m2. Kuigi 8 m2 ei tundu küll palju, võib see tähendada, et planeeritud 100 korteri asemel saab ehitada vaid 86.

Queensland´i majaehitus jõuab peagi kriisieelsele tasemele

Analüütikute arvates jõuab Austraalia majaehitus peagi finatskriisi-eelsele tasemele tagasi ning seda infot näib kinnitavat ka ehituslubade väljastamine. Kuigi see ei ole nii igal pool Austraalias, ilmnevad regionaalsed erinevused, on üldiselt kasvamas nii uute majade ehituse, kui ka renoveerimise sektor, isegi arvestades seda, et viimane on alati madalale intressimäärale väga aeglaselt reageerinud.