Skip to main content

Rahvusvaheline rahandusfond (IMF) on avaldanud muret Kanada kinnisvaralaenude madalate intressimäärade üle ja hoiatab, et see võib viia kinnisvaramulli tekkeni. Digital Journal’i sõnul asub Kanada kinnisvarasektor hinnamullis, kuna need „julgustavad laenamist“. Ka valitsus on juba hüpoteekideks kvalifitseerujate reegleid karmistanud, aga ilmselt oleks vajalik nõudluse vähendamise meetmeid vajalik kasutusele võtta teisigi, oli fondi raportis kirjas.

Odavamad hüpoteeklaenud kasvatavad kinnisvaraturgu

Kanada hüpoteegilaenuga ostetud kinnisvaraturg kasvas märtsis 4,7 % ja ainult kaks linna – Winnipeg ja Ottawa-Gatineau – teatasid eelmise aasta sama kuuga võrreldes hinnalangusest.

Need numbrid tähendavad, et alanud on kevadine majaostuhooaeg, kus märtsi ja mai vahel müüakse suurem osa saadaolevatest majadest. Kevadised ostjad lõikavad kasu madalatest hüpoteeklaenu intressimääradest ja konkurentsist hüpoteeklaenude turul.

Meridien, Ontario suurim krediidiühendus, pakkus eelmisel nädalal 18 kuu pikkust fikseeritud ajaga hüpoteeklaenu 1,49 %-se intressimääraga, mis on kõigi aegade madalaim. RateSpy  väitel algab muutuvmääraga hüpoteeklaenu intress 1,95 protsendist.

BMO langetas oma fikseeritud intressimäära märtsi alguses 2,79 protsendile, mis sundis sama tegema ka TD panka, algatades omakorda pankadevahelise intressisõja.

Odavamad hüpoteeklaenud kasvatavad kinnisvarahindasid

Aga odavamad hüpoteeklaenud võivad aidata Kanada kinnisvara hindu ka kasvatada, eriti sellistel turgudel nagu Toronto, Vancouver ja Hamilton, mis juba ennegi on kinnisvaraturul oma hindade poolest juhtinud. Hamiltonis kasvasid hinnad 8,4 %, Torontos 7,6 % ja Vancouveris 5,3 %.

Isegi Calgary majahinnad on aastaga 4,4 ja ühe kuuga 0,2 % tõusnud, hoolimata naftamaardates toimunud koondmistest, mis eelmisel kuul hindu langetasid. Hea uudis on see, et hinnatõus Calgary kinnisvaraturul on peatunud ja ei ulatu enam 2014. aasta keskmiseni, mis oli 9%.

Veel on teadmata, mida plaanib hüpoteeklaenude osas teha Kanada keskpank – kui ta neid veelgi langetab, siis tähendab see koheselt ka veelgi rohkem turule tulvavaid kanadalasi, kes soovivad saada hüpoteeklaenusid, kuniks need veel odavad on.