Skip to main content

Suurbritannia keskpank teatas reedel, et suurpangad ei vali enam nii kriitilise pilguga oma kliente ja väljastavad laene paindlikumatel tingimustel. Eelkõige soovitakse väljastada suuremaid isiklikke eralaene, kuid endiselt hoitakse eemale ettevõtluslaenudest.

Turunõudlust on juhtinud peaasjalikult kasvava jõukusega keskklass, kes soovivad laenu eest kallimat vallasvara ehk peamiselt autosid. Keskpanga hinnangul on suur pangad muutnud õdvendatud laenuregulatsioonide tingimuses riski altimaks.

Kuigi krediitkaardi teenuste tarbimine on jäänud Suurbritannia Keskpanga sõnul samale tasemele, on finantsteenuste pakkujad hakkanud konkureerima teistes teenusetingimuste punktides. Näiteks nii pakutakse üha pikemaid intressivabasid perioode, võimalust kohandada maksegraafikut ja osamaksete suurust.

Laenunõudluse juhtival kohal olid suured piletikohased kaubad – peamiselt autod – tarbijad, samal ajal kui “laenude krediidiskoorimise kriteeriumid olid halvenenud” eelmise aasta viimases kvartalis vastavalt Panga viimasel pildil krediiditingimused

Seega on tarbijad valmis võtma võlgu ja kulutama säästu, kuid Suurbritannia keskpanga  uuring võib viidata saareriigi riigipanga soovile tõsta laenuintresse. See ei peaks aga pidurdama laenuturu nõudlust, sest kuigi näiteks Ühendkuningriigi ehitussektori toodang langes 0,5 protsendi punkti võrra, on klientide seas hinnas mitte kinnisvara, vaid igapäevased tarbeesemed.