Skip to main content

Uuringufirma Accenture raportis “Where Fintech lending will land” kajastati tehnoloogia mõju praegusele laenuturule. Erilist tähelepanu pöörati just väikelaenu ja P2P finantsteenuste segmendile, mis on teinud laenuturu märksa dünaamilsemaks.

Raportist selgub, et üks kasvav trend on ettevõtjatest koosnevad rahastamisringi mudelid, mille kasvamist on toetanud finantstehnoloogia kiire areng. Üha rohkem teenusepakkujaid on saanud kogunud enda kliendibaasi väike- ja keskmise suurusega äride omanikke.

Laenuvõrgustike laienemist on soosinud nõudluse kasv finantsteenuste turul. Accenture’i hinnangul on kõige märgilisemat kasvanud rahastamisringi mudelit Ühendkuningriikides. Kuigi traditsioonilist pangandust toetavad analüütikud on suhtnud uude laenumudelisse skeptiliselt, oli näiteks Suurbritannia suurima P2P laenupakkuja Funding Circle käive üle miljardi euro.

Seda kasvu tinginud eelkõige pärast 2008. aasta majanduskriisi suurpankadel rakendatud laenupakkumise regulatsioonid. Kümme aastat hiljem on kasvanud nõudlus just ettevõtluslaenude ja kapitali refinantseerimiseks mõeldud krediiditeenuste järele. Selles laenuteenuste segmendis on konkurentsivõimelisemad just väikelaenude pakkujad.

Seejuures pole uued laenuteenused finantstehnoloogia arengule ettevõtjatele mitte ainult kättesaadavamad, vaid läbipaistvamad ja usaldusväärsemad kui suur pankade taotlusprotsessid. Laenuandja ja krediiditaotleja saavad tehnilised platvormil täpsed tingimused kokku leppida, need fikseeritakse teenusepakkuja reeglite raamistikus ja kumbki osapool ei pea katma liigsest bürokraatiast tekitatud lisakulusid.