Skip to main content

Bulgaaria pangad annavad üha rohkem hüpoteeklaene, kuna kinnisvarahinnad on jätkuvalt tõusuteel. Sellest annab tunnistust Bulgaaria keskpanga (BNB) uuring riigi pankade laenutegevuse kohta 2023. aasta lõpuks, teatas Novanews.

Tulemuste kohaselt karmistavad pangad oma laenustandardeid ettevõtetele, kuid hoiavad kodumajapidamiste laenustandardid muutumatuna. Ettevõtete laenude puhul on näha intressimäärade tõusu, eriti riskantsemate laenude puhul. Kodumajapidamistele suurenevad tasud ja komisjonitasud ning tagatise nõuded.

Pankade krediidipoliitika karmistamise peamised põhjused on madalam riskivalmidus, kõrgem riskihindamine ja ettevõtete laenude puhul ka seotud ressursside kõrgem hind.

BNB statistika näitas, et jaanuaris ületasid eluasemelaenud Bulgaaria pangandussüsteemis 20 miljardit leevi, samal ajal kui tarbimislaenud lähenesid 17 miljardile leevile. Ettevõtete laenude kasv aeglustub kõrgemate intressimäärade tõttu.

Kodumajapidamiste laenubuum jätkub vaatamata Euroopa Keskpanga poolteist aastat tagasi alanud intressimäärade tõstmisele ja Bulgaaria pankade kohustusliku reservinõude suurendamisele. Kokku on laene antud umbes 3,2 miljardit leevi.

Samal ajal jätkub hoiuste kasv, mis on tingitud palkade tõusust Bulgaarias  ja kodumajapidamiste eelistusest hoida oma vabu vahendeid hoiustena pankades.Free Money Coins photo and picture