Skip to main content

Kui oled oma kinnisvaralaenu saamise kohta saanud positiivse prognoosi, siis enne kui kohe ostma tormad, oleks mõistlik uurida, millist kinnisvara ja millise hinnaga pakutakse ning millise reaalse hinnataseme juures tehingud toimuvad. Nii on sul lihtsam hinnata, kas pakutav eluase on pigem soodsa, kalli või suisa liiga kalli hinnaga. Ei meeldi ju kellegile meist maksta rohkem, kui asi mõistlikult väärt on.

Aga kust siis ikkagi turuolukorrast ülevaate saaks?

Kinnisvaraportaalid

Pakkumised kinnisvaraportaalides annavad küll üsna hea ülevaate, kuid ära unusta, et sealne info võib olla ka eksitav. Tihtipeale on ehk pildid ilusamad kui tegelikkus (kuigi tuleb ette ka vastupidist) ning ei tasu ka unustada, et tavaliselt tehakse reaalsed tehingut ikkagi madalamate hindadega, kui need kinnisvaraportaalide pakkumistes üleval on. Kindlasti ära unusta seejuures ka oma saadava kinnisvaralaenu maksimaalset suurust.

Kinnisvaramaaklerid

Head ülevaadet toimuvast omavad ka kinnisvaramaaklerid. Kuna ta seal maailmas igapäevaselt ringi sebib, siis enamasti ta kinnisvara hinnatasemetest ka nii mõndagi teab. Siinkohal peab aga silmas pidama seda, et kui maakler on ka ise huvitatud sellest, et sa eluaseme kallima hinna eest ära ostad, siis ei pruugi ta sulle just täit tõtt rääkida. Kindlasti ära unusta seejuures ka oma saadava kinnisvaralaenu maksimaalset suurust.

Kinnisvarahindajad

Kinnisvarahindajalt saab tõenäoliselt kõige adekvaatsemat infot, sest kinnisvara turuväärtusele annab hinnangu just tema ja seda sõltumatu osapoolena.

Turuülevaated

Regulaarseid turu-ülevaateid ja analüüse annavad ka kinnisvaraspetsialistid ja -bürood, samuti väljastab neid maa-amet. Sellised ülevaated on turu mõistmiseks suurepärased infoallikad, kuigi nendes tavaliselt ei leidu konkreetset hinnainfot.

Maa-ameti hinnastatistika

Hinnastatistikat võid leida maa-ameti vastavast andmebaasist, kus kõik notariaalsed kinnisvaratehingud fikseeritakse. Ka saab seal teha tehingute arvu, nende keskmise hinna, meridiaanhinna ja maksimaalse hinna väljavõtteid teatud konkreetsete piirkondade kaupa. Kindlasti ära unusta seejuures ka oma saadava kinnisvaralaenu maksimaalset suurust.