Skip to main content

Saksamaal on juba 58% pankadest kehtestanud äriklientidele hoiuste negatiivsed intressimäärad ja 23% jaeklientidele, näitas Bundesbanki uuring. See toimus septembri lõpus, paar nädalat pärast seda, kui Euroopa Keskpank langetas hoiuste intressimäära -0,4% -lt -0,5% -le. Uuringus osales 220 laenuandjat.

Ehkki enamik panku sunnib kliente – nii juriidilisi kui ka füüsilisi isikuid – maksma intressi ainult suurtelt summadelt, tekitab see praktika Saksamaal palju vaidlusi. Riigis on palju neid, kes kritiseerivad EKP ülipehmet rahapoliitikat, mille järgi langetati esimest korda 2014. aasta juunis pankade hoiuste intressimäära alla nulli, et ergutada laenamist ja kiirendada euroala majanduskasvu. Septembris kujutas Bild EKP tollast presidenti Mario Draghit koguni krahv Draculana, kes imeb hoiustajatelt sääste välja.

 

Üks aktiivsemaid negatiivsete intressimääradega pankasid on Volksbank, kirjutab Financial Times. Oktoobris teatas ta, et alandab 100 000 eurot ületavate hoiuste intressimäärad 0,5% -ni. Pank selgitas seda EKP rahapoliitika leevendumisega septembris.

 

Saksamaa kaks suurimat panka ei ole jaeklientidele veel negatiivseid intresse kehtestanud, kuid nad mõtlevad sellele. Deutsche Banki finantsjuhi James von Moltke sõnul võiks pank selle kehtestada umbes 20% füüsiliste isikute hoiustele. Kuid praegu kavatseb ta pakkuda negatiivseid intressimäärasid ainult suurettevõtetele ja varakatele klientidele, ütles Deutsche Banki tegevdirektori asetäitja Karl von Rohr novembris Bloombergi konverentsil. Commerzbank on juba hakanud seda arutama jaeklientidega, kelle hoiused ületavad 1 miljon eurot, ütles finantsdirektor Stefan Engels Bloombergile: „Ma ei taha kliente eemale peletada. Sellepärast üritavad kõik seda kiirustamata teha.“

Taanis hakati negatiivse intressimääraga hüpoteeklaene väljastama juba 2015. aastal. Nüüd ei kavatse pangad juurde maksta mitte ainult laenuvõtjatele, vaid võtta raha ka hoiustajatelt. Suvel kehtestas suuruselt kolmas Jyske Bank Taanis esimesena negatiivsed intressimäärad hoiustele, mis ületasid 7,5 miljonit Taani krooni (1,1 miljonit dollarit). Vaikimisi määr on 0,6%, kuid Jyske Bank peab iga kliendiga individuaalselt läbirääkimisi. Taani ei kuulu eurotsooni, kuid tema keskpank on juba mitu aastat hoidnud oma võtmeintressi alla nulli.