Skip to main content

 

COVID-19 põhjustatud kriisi ja sellega seotud piirangute tingimustes hakkas laenuvõlglaste arv Eestis järsult suurenema. Analüütikute hinnangul kasvab sügiseks laenuvõlglaste arv riigis veelgi.

Kohtutäitur Risto Sepa sõnul on kriisi taustal temal ja ta kolleegidel viimase kuu jooksul tööd 15-20% rohkem ning sügisel võib olukord veelgi halveneda. Spetsialist usub, et sügiseks, kui kohtutes puhkuseperiood lõpeb, suureneb täitemenetluses võlgnike arvu praegune kasv märkimisväärselt. Risto Sepp märkis, et enamik tähtajaks tasumata maksetest on väikelaenud. Võlajuhtumid kasvavad ka kohtustatistika kohaselt. Nii kasvas kogu riiki teenindava Pärnu maakohtu nõueteosakonna andmetel selliste kohtuasjade arv eelmise aastaga võrreldes 40%. Uute töötajate värbamiseks ja ületunnitöö tasustamiseks sai kohus justiitsministeeriumilt lisavahendeid.

Samuti märgitakse, et maakohtutes suurenes võlaõigusmenetluste arv. Sel aastal on kohtutele laekunud juba peaaegu 7000 sellist juhtumit, aasta varem oli neid esimesel poolaastal umbes 6000. Võlgnike arv kasvas ka riigiettevõtte Eesti Energia puhul, mis varustab riigi elanikke elektriga. Nii eraisikute kui ka juriidiliste isikute seas hakkasid tekkima probleemid arvete tasumisega. Kuna lähitulevikus ei suuda rahalistes raskustes olevad inimesed tõenäoliselt oma probleeme lahendada ja nende arv ainult kasvab, soovitab ettevõte võlgadega mitte viivitada ja oma probleemidest teatada.

Kriisi ajal laenuvõlgade hulk ainult suureneb. Riigiettevõtte esindajate sõnul pole kõige keerulisem aeg veel saabunud. Kriis mõjutab kõiki, nii ettevõtteid kui ka eraisikuid. Konkreetset võlgnike arvu ometi ei nimetatud.