Skip to main content

Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupank peatab Valgevenes erasektori uued projektid, sünkroniseerimaks oma tegevusi Euroopa jõupingutustega tugevdada survet Aleksandr Lukašenko´le.

Ühiskondliku organisatsiooni CounterBalance esindaja Xaver Sol selgitas Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupanga taolist otsust sellega, et “liialt sageli on autoritaarse režiimiga riikides riiklike ja eravaldkondade vahelised piirid hajutatud ning pangal on äärmiselt raske jälgida, et selle vahendid tooksid tõepoolest kasu inimestele, mitte aga režiimile”. Pank ise aga kommentaaridest keeldub.

Möödunud nädalal teavitas panga juhatus aktsionäre, et ei hakka enam juhtnõukogu läbivaatamisele suunama Valgevene erasektori projekte, teatasid saidile devex.com allikad, mis on tutvunud selle aruteluga. Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupanga aktsionäre – muuhulgas Ameerika Ühendriike, Venemaad, Hiinat ja kõiki 27 Euroliidu riiki ning Eurokomisjoni teavitas juhatus möödunud nädalal Valgevenes toimuvatest sündmustest, mis püüab sundida migrante ebaseaduslikult ületada EL piiri.

Eurokomisjon oli edasise laenustamise üks järsemaid kriitikuid, teatas  üks Devex allikatest, samal ajal kui Venemaa esines valgevene võimude kaitseks. Niipea kui sai selgeks, et mingid uued projektid Valgevenele ei mõju, teatas allikas, et juhatus kuulutas välja kavatsuse – mitte pakkuda edasist laenustamist isegi erafirmadele.

Seisukoha selline muutus toimus peale seda, kui EL riigid leppisid esmaspäeval kokku sanktsioonidest, mis võivad olla suunatud nendele inimestele või organisatsioonidele, kes aitavad kaasa EL piiri seadusevastasele ületamisele suuremas osas Iraagi, Süüria ja Jeemeni elanike poolt.

Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupanga laenustamise küsimus Valgevenes jäi läbivaatamise staadiumisse peale seda, kui mais sundis režiim maanduma tsiviillennuki, pidamaks kinni ajakirjanikku Roman Protasevitšit. Suveräänsete laenuvõtjate laenustamine lõpetati peale 2020.a. augustis toimunud presidendi valimisi.