Skip to main content

Gruusia Keskpank vähendas intressi määramise ja pangakrediitide suuruse kategooriate arvu 4-lt 3-le.

Tuletame meelde, et alates eelmisest aastast võttis riik kasutusele meetmed elanikkonna jaoks rangemate laenueeskirjade kehtestamiseks. Nii annavad panga- ja finantsasutused krediiti alles pärast laenuvõtja finantsseisundi põhjalikku analüüsi (arvesse võetakse ainult potentsiaalse laenuvõtja netotulu). Samuti otsustati piirata regulaarsete laenumaksete suurust ja vaadata üle pangalaenude väljamaksete tähtajad. Keskpank on keelanud väljastada summasid, mis ületavad dollarites 200 000 lari.

 

Alates selle aasta 15. aprillist on riigis muutunud laenuvõtjate finantsseisundi kontrollimise kriteeriumid. Nüüd kehtestavad panga- ja finantsasutused iseseisvalt kontrollieeskirjad ja ei pea ühtsest standardist kinni pidama.

Lisaks vähendati intressi määramise ja pangakrediitide suuruse kategooriate arvu 4-lt 3-le. Eelkõige ühendati ühte rühma pangalaenuvõtjad sissetulekuga 1000–2000 lari ning laenuvõtjad sissetulekuga 2000–4000 lari. Samuti pikendati hüpoteeklaenude tähtaega 20 aastani, leevendati finantsstabiilsuse näitaja osas esitatavaid nõudeid kinnisvara ostmisel  (60%-lt 70%-le).

Muude krediitide osas tähtaegades muudatusi ei tehtud. Igasugustes vajadusteks mõeldud laene antakse mitte rohkem kui 10 aastaks, autolaene – kuni 6 aastaks, muid laene kuni 4 aastaks. Lisaks peatati pandeemiaga seoses Gruusia ametivõimude algatusel kuni juunini kõigi riigi füüsiliste isikute puhul varem väljastatud pangalaenude väljamaksed. Eelmise aasta lõpu seisuga oli aastane laenukasv 15,9% – ilma edasilükkamise mõju arvestamata. See on tingitud jur. isikute krediteerimise kasvust. Samal ajal soovitab keskpanga juhtkond, et COVID-19 ohu kasvu tõttu võib laenuandmise tempo aeglustuda. See võib põhjustada seda, et laenude maht SKT-s jõuab lähemale pikaajalisele suundumusele.