Skip to main content

Ühendkuningriigi pangad lõpetavad teatud tüüpi hüpoteeklaenude andmise pärast naela järsku langust. Sellest teatab The Telegraph, tuues näitena hüpoteeklaenustamisel spetsialiseeruva briti panga Halifax, kes teatas ajutisest hüpoteeklaenupakkumiste tühistamisest, mille tehinguid sõlmitakse maaklerite kaudu ja nõuavad vahendustasu maksmist, kuid nendel on madalm intressimäär.

Pangast teatati, et otsus oli tingitud “hüpoteeklaenuturul viimastel nädalatel toimunud oluliste hinnamuutuste tagajärjest”. Näiteks Virgin Money eemaldas kõik hüpoteegipakkumised uutele klientidele, Nottingham for Intermediaries aga otsustas üle vaadata mõnede hüpoteektehingute tariifid.

Väljaande andmetel on antud hetkel taoliseid meetmeid rakendanud vaid kümmekond panka ja tõenäoliselt see nimekiri suureneb. Ekspertide arvates on laenuorganisatsioonide otsused seotud Inglismaa Panga oodatava protsenditariifi tõstmisega.

Meenutame, et praegu moodustab see 2,25 protsenti ja 2008.aastast on see maksimum. Ennustuste kohaselt võib see järgmisel aastal küündida 6 protsendini. See tähendab, et Suurbritannia elanikel tuleb hüpoteegi eest iga kuu maksta 800 naela rohkem. Varem teatati, et hüpoteegitariif kasvab Suurbritannias kiiremini, kui Inglise pank tõstab oma baasintressimäära. Mis annab ennast tugevalt tunda Suurbritannia elanike materiaalsel olukorral, samuti võib tingida isikliku eluaseme ostunõudluse languse. Vaatamata eluaseme hindade kasvule, püüdsid paljud inglased ikka veel hüpata viimasesse vagunisse ja osta endale korteri või maja seni veel suhteliselt väikse protsendiga. Nüüd aga, ja seda suure tõenäosusega, tahavad vähesed võtta laenu ja ülisuuri summasid üle maksta.