Hüpoteeklaenu (intressimäära) saab ümber hinnata kohe, kui see ei ole (enam) seotud hüpoteeklaenu tagastamise trahviga. Laenuandjatele enamasti meeldivad kliendid, kes on standardsete muutuvkurssidega rahul, aga hüpoteeklaenu ümberhindamine võib intressimäära oluliselt langetada. Laenutingimuste paranemine on eriti hästi märgatav madala omandi puhasväärtusega hüpoteeklaenude puhul.
Algusega Inglismaalt levinud laia maailma
Hüpoteeklaenu ümberhindamine ehk laenule parema intressimäära kehtestamine on Inglismaal väga populaarne juba alates 1990-ndate aastate algusest, mil kinnisvaraprobleemidega maadlevad inimesed olid paarinaelase säästu nimel pidevalt valmis paremat pakkumist jahtima. Nüüd, kui see tehing on Euroopas populaarseks saanud, on seda väljendit hiljuti kasutama hakatud ka mujal maailmas.
Ühest küljest odavam, teisest ehk mitte
Hüpoteeklaenu ümberhindamine on mõistlik tegu, kuid selle käigus peavad arukal tarbijal kindlad sihid silme ees olema, et kindlustada endale parim pakkumine. Kui eesmärk on ainult olemasolevast parem intressimäär, siis tuleb seejuures ka silmas pidada, et lepingu muudatusega kaasnevad erinevad tasud (juriidilised, kinnisvara hindamise, tootekulud ning leppetrahvid lepingu varasema ülesütlemise korral). Hüpoteeklaenu ümberhindamist saab teha isegi juhul, kui kinnisvarale varasemat hüpoteeki seatud ei ole. See võib küll kummaline tunduda, aga sellisel juhul lisatakse kinnisvarale lihtsalt uus omanik.
Pidevalt madalaima intressimäära jahil
On ka tarbijaid, kes tegelevad oma hüpoteeklaenu ümberhindamisega pidevalt, et kindlustada endale igal hetkel odavaim intressimäär. Kui tarbijal on näiteks 100 000 euro suurune hüpoteeklaen, siis intressi parandamine 1% võrra annab igakuises makses ca 80-eurose säästu. Tihti püütakse hüpoteeklaenu ümberhindamist taotleda ka rentimiseks ostetud kinnisvara jaoks, kuid siinkohal tuleb silmas pidada, et seda saab küll teha, kuid lepingutasud on sellisel juhul suhteliselt kõrged.