Skip to main content

Seoses madala inflatsiooni ja õitseva tööturuga kasvab tarbijate kindlus ning Bank of England teatab kuue kuu kõrgeimast positiivse laenuotsuse saanud hüpoteeklaenude arvust.

Küsitlusfirma Gfk uuringu kohaselt tunnevad tarbijad end isikliku finantsolukorra suhtes  positiivsemalt, hindavad oma majanduslikku seisu varasemast paremaks ning on valmis tegema suuremaid oste.

Tarbijate usaldus kasvamas

Gfk pikaajalised andmed näitavad, et viimase 40 aasta jooksul on tarbijad enda ja riigi finatsolukorda hinnanud pigem pessimistlikult. Samas on peale 2008. aasta majandussurutise ajal kogetud -40 protsendilist absoluutset madalseisu tarbija usaldus vaikselt siiski tõusuteele keeranud. 2011 ja 2012 seisis majandus paigal ja ka tarbija usaldusindeks tõusis kõigest 10 punkti võrra – 30 punktini, aga nüüdseks on finantsturu elavdumine usaldust tasapisi tagasi toonud.

Laenuturg taas jõuliselt kasvamas

Inglise keskpank on intresside tõstmist edasi lükanud ning ka seda peetakse hüpoteeklaenu tagasimaksvate tarbijate veel lisanduvaks enesekindluse tõstjaks. Threadneedle Street avaldas hiljuti andmed, mis näitavad ilmekalt, et nõudlus hüpoteeklaenude järele on viimase poole aasta kõrgeimal tasemel ning laenupakkujate vahel käib tõeline hinnasõda. Pankade andmetel langes 2-aastase fikseeritud intressiga ja 25% omafinantseeringuga hüpoteeklaenu kulu esimest korda ajaloos alla 2% ning 5-aastase sarnaste tingimustega hüpoteeklaenu intress ligineb juba 3%-le. Samuti on hinnalangust kogenud väikese omafinantseeringuga hüpoteeklaenu taotlejad – keskmine 95%-lise hüpoteeklaenu intressimäär langes veebruaris 4,67%-ni, kuigi samas 90%-lise laenu väärtus tõusis veidi – 3,77%-ni. 2015. aasta veebruaris said heakskiidu 61 760 majaostuks mõeldud hüpoteeklaenu, mis on eelneva 6 kuu 60 750-ga võrreldes väga suur kasv. Mortgage Advice Bureau maakler Brian Murphy sõnul kõnelevad need näitajad sellest, et hüpoteeklaenu turg hakkab taas jõuliselt kasvama.