Skip to main content

Inglismaal tundub hüpoteeklaenude rekordiliselt madalate intressimäärade aeg olevat läbi, sest viimastel kuude lõikes on märgata hüpoteeklaenude intressimäärade mõningast tõusmist. Nimelt on vastavalt hiljutisele statistikale 5%-lise omafinantseeringuga kahe aasta pikkuse hüpoteeklaenu intressimäär kasvanud viimase kuu jooksul seniselt 4.16%-lt 4.26%-le. Võrdlusena on sama ajavahemiku jooksul 40%-lise omafinantseeringuga hüpoteeklaenu intressimäär kasvanud seniselt 1.66%-lt 1.69%-ni.

Siit võib omakorda järeldada, et kõige halvemad on uudised intressimäärade tõusmisest just esmakordsete kinnisvaraostjate jaoks – just nemad saavad hüpoteeklaenu võtmisel omalt poolt välja tulla mitmekordsetest ostjatest tunduvalt väiksema omafinantseeringuga ja seetõttu kogevad intressimäära tõusu kõige tugevamalt.

Lisaks Inglismaa pankade hüpoteeklaenude intressimäärale on tõusmas ka Inglismaa hüpoteeklaenude üldine baasintress

Lisaks hüpoteeklaenude intressimäärade tõstmisele Inglismaa pankade poolt spekuleeritakse viimasel ajal jõudsalt ka hüpoteeklaenude baasintressi tõusmise teemadel. Kui see lähiajal peaks juhtuma, siis kõige valusamalt saavad ka siin pihta just esmakordsed kinnisvaraostjad – saanud küll kokku hüpoteeklaenu võtmiseks vajaliku omafinantseeringu, seisavad nad baasintressi tõusust tingituna koheselt peale hüpoteeklaenu saamist silmitsi veelgi suuremate hüpoteeklaenu igakuisete tagasimaksetega, mis hakkab hõlmama nende sissetulekutest planeeritust suurema osa. Ning see võib nii mõnelegi esmakordsele hüpoteeklaenu võtjale vägagi negatiivseks üllatuseks saada. Mõnevõrra saab siinkohal lahenduseks olla küll hüpoteeklaenu perioodi pikendamine, aga ka sellel on omad miinused – kasvab koos hüpoteeklaenu perioodi pikendamisega vastavalt ka ju selle kogumaksumus.