Skip to main content

Oletame, et olete võtnud suures summas hüpoteeklaenu ja soetanud uue kodu. Kõik on ideaalne! Kui vaid seda laenukoormust poleks vaja pikki aastaid taluda…

Tegelikult saab ka hüpoteeklaenu tagasi maksta tunduvalt kiiremini. Vaja on selleks vaid end kokku võtta, omada piisavat tahtejõudu ja olla motiveeritud. Kõik need on hea tahtmise juures lihtsasti teostatavad.

Siin mõningad nõuanded selleks, kuidas hüpoteeklaen enne tegelikku laenutähtaega laenuandjale täielikult tagasi maksta:

  • Tehke endale hüpoteeklaenu igakuisetest tagasimaksetest ja intressisummadest täielik ja põhjalik ülevaade – nii teate igal ajahetkel täpselt, millised parasjagu maksmisele kuuluvad kogusummad on.
  • Määra kindlaks see summa, mis on hüpoteeklaenu igakuisest tagasimaksest suurem ja mida sa tegelikult tagasi maksta suudad.
  • Püüa teha kõik, et seda summat veelgi suurendada.’

Teine ja kolmas punkt selles nimekirjas tunduvad esmapilgul suht absurdsetena – tavaliselt võetakse hüpoteeklaenu uue kodu soetamiseks ikka ju nii suures summas, kui vähegi võimalik. Aga võimatu see tegelikult ei ole.

Selleks:

  • Kirjutage üles kõik pere sissetulekud ja kõik väljaminekud.
  • Analüüsige hoolikalt kõiki pere sissetulekuid. Mõelge, kuidas oleks teil võimalik oma sissetulekuid veelgi suurendada. Ehk on sinul või elukaaslasel/abikaasal võimalik teha lisatööd või olemas mõni kasulik oskus, mida enda kasuks tööle panna. Rääkige oma oskustest tuttavatele või mainige neile, et olete lisatöödele avatud. Võimalusi on tegelikult lõputult, tuleb vaid ise silmad lahti hoida ja tegutseda.
  • Analüüsige veelgi hoolikamalt kõiki pere väljaminekuid. Arutlege, kas oleks võimalik mingeid kuluallikaid selles nimekirjas vähendada või hoopiski ära jätta. Kas kõik need kinoskäigud ja kontserdid on ikka vajalikud? Kõigi nende väljas söömiste asemel teha ehk ise kodus maitsvat süüa odavamatest toiduainetest? Vahetada palju kütust tarbiv auto ökonoomsema vastu? Ka siin on võimalusi tegelikult üsna palju ja täpne kulude kirjapanek annab teile hea ülevaate just nendest kohtadest, kus oma rahakotiraudade koomalhoidmisega suurt kokkuhoidu saate saavutada.
  • Loobuge kõikidest krediitkaartidest ja vältige asjade ostmist järelmaksuga – nendega kaotate te rohkem raha, kui asi ise väärt on.
  • Tehke täpne eelarve ja pidage sellest kindlalt kinni.
  • Suhtuge asjasse sportliku huviga ja tehke raha kokkuhoidmisest lõbus mäng – kes ja kuidas suudab sel kuul suuremat kokkuhoidu saavutada?

Kindlasti tuleb selle protsessi käigus ette hulgaliselt ahvatlusi ja võib-olla kohati ka tunnet, et no milleks küll, nagunii see eesmärk ja unistus hüpoteeklaenu ennetähtaegsest tagasimaksmisest ei täitu. Aga ärge heitke meelt! Kui viimane hüpoteeklaenu makse on ära tehtud – aasta, kaks, kolm või isegi viis enne hüpoteeklaenu tegelikku tagasimaksetähtaega – siis see hea tunne on kuhjaga kõiki neid pingutusi väärt!