Skip to main content

Selles Balti riigis praegusel ajal välismaalastele kinnisvaralaenu ei anta juhul, kui neil puudub kohalik elamisluba ning eriti ei taheta seda anda, kui laenutaotlejal puudub stabiilne sissetulek. Ausalt öeldes on välismaalasel saada Leedus kinnisvaralaenu praktiliselt võimatu, kuna see on saanud keeruliseks isegi Leedu Vabariigi enda kodanikele.

See aga ei tähenda, et Leedus välismaalasi kuidagi diskrimineeritakse, pigem on tegu üldist kinnisvaraturgu reguleerivate reeglitega. Muid keelde välismaalastele ei ole – ta võib osta riigi territooriumil iga kinnisvaraobjekti, mida vähegi soovib, aga kinnisvaralaenu saamisega selle ostu finantseerimiseks on teine teema.

Üldiselt on aga tehtud nendes kolmes Ida-Euroopas asuvas Balti riigis – Leedus, Lätis ja Eestis väga palju kinnisvaratehinguid välismaalaste poolt. Ühinemine Euroopa Liiduga 2004. aasta maikuus avas sellel osas Baltimaadele palju uksi ning paljud kinnisvarainvestorid on kasutanud nende riikide kiiresti kasvava majanudse eeliseid, kaasa arvatud majade, korterite ja maa ostumisel ehituse või ümberehituse eesmärkidel.

Kinnisvaralaenu põhitingimused

Käesoleval ajal on Leedu kohalikud võimud turule toonud suure koguse võimalusi taotleda kinnisvaralaene läbi riigi laenuasutuste, tänu sellele väljastatakse kinnisvaralaenusid kuni 25 aastaks ning intressimääraga alla 6-8% – samas, kui näiteks Venemaal võib intressimäär olla 15-18%. Seega kui oled siiski see õnnelik välismaalane, kel olemas nii elamisluba kui ka stabiilne sissetulek, siis põhitingimused kinnisvaralaenu väljastamiseks on sellised:

Leedus väljastatakse kinnisvaralaenusid eurodes. Maksimaalne kinnisvaralaenu pikkus on 40 aastat, aga see peab olema tagasi makstud laenusaaja 65 eluaastaks.

Kinnisvaralaen peab olema toetatud sissetulekute tõestamise miinimumnõuete täitmisega:

  • Töötaja – koopiad viimase 6 kuu töötasu laekumistest ja viimase 6 kuu isikliku konto väljavõtetest.
  • Ettevõtja – koopiad viimase 3 aasta auditeeritud majandusaruannetest, viimase 12 kuu firma kontode väljavõtetest ning viimase 6 kuu isikliku konto väljavõtetest.

Väljastatav laen ei tohi ületada 70% ostetava kinnisvara väärtusest. Kasutatakse enamasti ujuvat intressimäära suuruses ca 4.5%, fikseerida võib intressimäära kuni 15 aastaks.