Skip to main content

Oled üks neist paljudest eestlastest, kes läinud tööle Soome, tüdinenud eluaseme rentimisest ja tahad end nüüd kindlamini sisse seada? Või ehk meelitab sind mõte omada armsat suvemaja mõnel Soome hurmaval kaljusaarel? Heidame siinkohal korra pilgu sellele, mis toimub Soome kinnisvaralaenude turul.

Ka Soomes ostetakse kõige rohkem kinnisvara kinnisvaralaenu abil, mille taotlemisel saavad sulle abiks olla kinnisvaralaenudele spetsialiseerunud firmad. Soome pangad pakuvad võimalust võtta hüpoteeklaenuga sarnast kinnisvaralaenu, mille intressimäär ja tagasimakse periood võib olla pangati erinev. Siin sõltub palju konkreetsest pangast ja üldisest situatsioonist kinnisvaraturust, aga ka sinu enda krediidiajaloost. Kinnisvaralaenu võib saada tavaliselt kuni 75% ulatuses kinnisvara väärtusest ja laenu tagasimakse tingimused on küllalt paindlikud – tüüpiline tagasimakse periood on 20 aastat, mida võib pikendada ka 25 või isegi 30 aastani. Ka Soomes on kinnisvaralaenu eeliseks see, et laenumaksete pealt saab tagasi taotleda tulumaksu.

Alates sajandivahetusest on keskmine intressimäär olnud ca 3.5-3.8%, aga viimastel aastatel on see järjepidevas languses – 2011. aastal 2,38%, 2012. aastal 2,16% ja 2013. aastal 1.98%.

Kinnisvaralaenu tagasimaksmine

Kinnisvaralaenu igakuise tagasimakse suuruse määrab ära laenu üldperiood. Kõik osamaksed koosnevad laenu põhiosa osamaksest, intressimaksest ja osast erinevatest laenu väljastamise teenustasudest. Laenu tagasimakse meetodid erinevad selle poolest, kui kiiresti laenu põhiosa jääki vähendatakse ja kuidas laenu kogukulud koos intressimäärade muutusega muutuvad. Laenuvõtjad saavad valida kolme tüüpi laenu tagasimakse vahel:

  • Annuiteetlaen – kinnisvaralaen makstakse tagasi igakuistes osamaksetes, mis sisaldavad laenu põhiosa makset ja intressimakset, kuid igakuise makse suurus muutub vastavalt intressimäära muutustele, samas kui laenu tagasimakse periood jääb samaks.
  • Fikseeritud tagasimaksetega laen – kinnisvaralaen makstakse tagasi igakuisetes võrdsetes osamaksetes, mis sisaldavad laenu põhiosa makset ja intressimakset. Igakuise osamakse suurus intressimäära suuruse muutumisega ei muutu, kuid muutub laenu tagasimakse periood.
  • Fikseeritud tagasimakseperioodiga laen – kinnisvaralaen makstakse tagasi igakuistes osamaksetes, mis sisaldavad fikseeritud laenu põhiosa makset ja intressimaksest, mis muutub koos intressimäära muutustega. Kui intressimäär muutub, siis muutub sellega ka kuumakse suurus, kuid ei muutu laenu tagasimakse periood.

Kasutatakse ka veel ühte tüüpi kinnisvara ostmisega seotud laenu, mida tuntakse ühekordse kustutuslaenu nime all. See on kokkuleppeline laen, mida võetakse juhul, kui eelmine eluase on müüdud, eelmine laen tagasi makstud ja uus kinnisvaralaen võetud. Sellised laenud võetakse tihti väga lühikeseks perioodiks, ehk ainult paariks päevaks, aga need võivad olla väga suured. Ühekordne kustutuslaen makstakse tagasi ühes osas laenuperioodi lõpus.