Skip to main content

Danske Bank hoiatab: Kuigi Taani pealinnas Kopenhaagenis asuvad korterid ei ole ehk küll kõige kallimas Skandinaavias, on neist kiirelt saamas kõige riskantsemad Põhjamaades. Sealse kinnisvara hinnad on tõusuteel, mis omakorda nõuab ka üha suuremaid kinnisvaralaenusid. Praegusel ajal kehtiva reegli kohaselt ei tohi kinnisvaralaen ületada kinnisvaralaenu saaja 3,5-kordset aastasissetulekut, aga tekkinud olukord sunnib neid üritama sellest reeglist välja trikitada, sest kõik nivat soovivat osta korterit just Kopenhaagenis, kuigi ametlikud numbrid selleks kinnisvaralaenu saamist ei võimalda.

Kopenhaageni kinnisvara hinnarekordid käes

Käesolevaks ajaks on kinnisvara hinnad võrreldes kuue aasta taguse madalaima ajaga tõusnud 54% võrra, makstes keskmiselt 4700 eurot ehk 35 000 Taani krooni ruutmeeter, ning rekord selles osas sündis selle aasta esimeses kvartalis. Võrreldes Oslo kinnisvara ruutmeetri hinnaga on see siiski odav ning väga odav võrreldes Stockholmi kesklinnas asuva eluaseme 8700-eurose (82 000 Rootsi krooni) ruutmeetrihinnaga. Sama ajaga on palgad Taanis tõusnud aga vaid 10% võrra.

Kinnisvarabuumi tõttu eluasemete soetamine üha keerulisem

Ning sellist kinnisvararalli jätkumist Kopenhagenis prognoosib Sydbanki analüütik Peter Bojsen Jakobsen veel vähemalt aastaks, millele soodsa pinnase loob ka järgmiseks aastaks ennustatav 2%-line majanduskasv koos praegusel ajal kehtivate ülimadalate intressimääradega. See omakorda tingib olukorra, kus Kopenhageni elanikud on eluasemete soetamiseks sunnitud võtma üha suuremaid kinnisvaralaene ning suurendama sellega oluliselt oma finantsriske. Sest kuigi taskukohaste hindadega eluasemeid leidub piisavalt ka väljaspool pealinna, soovivad kõik siiski omada kinnisvara Kopenhagenis, mis aga paraku paljudel üle jõu kipub käima.