Skip to main content

Sattusid puhkama või ärireisile säravasse Monacosse ja sealt lahkuda enam ei tahtnudki? Leidus ka sobiv tulevane elukoht. No mis siis ikka…

Võtmeküsimus kinnisvaralaenu taotlemisel välismaal on see, kui kiiresti saab kokku laenutaotlemiseks vajalikud dokumendid. Lisandub juurde muidugi ka vastuse ootamise aeg. Siin aitab kogenud rahvusvahelise töökogemusega laenumaakleri palkamine, kes aitab organiseerida vajalike dokumentide voristamist formaadis, mida võtavad vastu enamus välismaalastele kinnisvaralaenu väljastavad Monaco pangad.

Põhilised sammud Monacos kinnisvaralaenu saamiseks on:

  1. Dokumentide ettevalmistamine ja kinnisvaralaenu taotluse esitamine Monaco välismaalastele kinnisvaralaenu väljastavale pangale. Kogutud dokumentide koopiate saatmine panka laenumaakleri poolt võtab tavaliselt aega alla 24 tunni.
  2. Krediidiajaloo hindamine. Olenevalt krediidiasutusest võib see võtta 3-7 tööpäeva. Positiivse otsuse puhul saadetakse panka dokumentide originaalid ning panga poolt nüutud lisadokumendid (kui selliseid nõutakse). Olenevalt konkreetse panga krediidikomitee töö kiirusest võtab kinnisvaralaenu taotluse hindamine ja ametliku laenu väljastamise otsuse andmise aeg olla 7-21 tööpäeva. Hädaolukorras võidakse seda teha ka kiiremini  näiteks on selleks juhuks olukord, kui enne jõuaks kätte kokkulepitud kinnisvara ostu-müügilepingu sõlmimise (Compromis de vente) tähtaeg ning seejuures on oht kaotada eelnevalt makstud deposiidisumma.

Analoogselt teistele lisanduvad k Monacos kinnisvaralaenu saamisega ka lisakulud:

  • Administratiivkulu pangale kinnisvaralaenu väljastamise eest (ca 0.5-1.5% laenusummast).
  • Tasu kinnisvara omandiõiguse ümberregistreerimise eest: olenemata kinnisvara ostmsiest laenuga või mitte, saab ostja ostu-müügilepingu sõlmimisega koheselt ka kinnisvara omanikuks. Ostuga kaasnevad maksud moodustavad ca 5% kinnisvara väärtusest.
  • Notaritasud moodustavad lisanduvalt juurde ca 2%.
  • Hüpoteegi seadmise tasu moodustab ca 1% hüpoteegi summast.
  • Laenusaaja kindlustuse makse – laenusaaja ena kindlustamine on Monacos kinnisvaralaenuga ostetava kinnisvara puhul nõutav. Kindlustuse kogumaksumuse määrab kindlustusfirma töötaja iga kliendi dokumentide põhjalikul uurimisel. Keskmine kindlustusmakse suurus on 0.3% -0.4% kinnisvaralaenu aastasest maksumusest.
  • Kinnisvara kindlustus – nõutav, kui ostetakse kinnisvara välismaal kinnisvaralaenu abil. Kindlustusmakse suurus oleneb nii konkreetse kindlustusfirma koefitsiendist kui ka ostetava kinnisvara tüübist.