Skip to main content

Oled end ikka ja jälle leidnud Jurmala kaunilt liivarannalt? Imetlenud säravat ja arenevat Riiat? Ja nii mõnigi kord möelnud, et mis oleks kui… Aga miks ka mitte? Seda enam, et Läti pangad on kinnisvaralaenu andmisel isegi rohkem huvitatud välismaalastest laenutaotlejatest kui kohalikest elaikes, eeldades, et nende hulgas on rohkem rikkamaid inimesi. Seega ei tohiks välismaalastele Lätis kinnisvaralaenu saamine olla kuigi suur probleem. Olemasolev praktika näitab ilmekalt, et näiteks Vene Föderatsiooni kodanikud on aldis Lätis kinnisvara ostmisele ning selles ei ole ka midagi imestada – kinnisvaralaenu intressimäär on madalam kui Venemaa pankades.

Põhitingimused 

Siiski ole Lätis kinnisvaralaenu taodeldes valmis ka põhjalikuks taustauuringuks. Vaadeldakse finantsdokumente ja tehakse järeldusi maksevõime kohta. Kinnisvaralaenu pikkus välismaa kodanikele on tavaliselt maksimaalselt 10 aastat ning laenu saamiseks on oluline tõestada stabiilsete sissetulekute olemasolekut. Vaja võib minna ka käendajat. Igakuiste laenumaksete suurus ei tohiks ületada 50% laenutaotleja sissetulekutest, kinnisvaralaenu intressimäär on tavaliselt 6-7% aastas ning laenusumma võib ulatuda kuni 60%-ni omandatava kinnisvara väärtusest. Siiski võivad paljud arendajad pakkuda võimalust maksta kinnisvara eest ka järelmaksuga osadena ning seda ilma intresside lisandumiseta. Paljudel juhtudel ostavadki välismaalased kinnisvara Lätis ilma laenuraha kaasamata. Levinud on siiski aga ka kinnisvaralaenuga ostmine ning seda enam, et kinnisvaralaenu saab Lätis tõesti väga soodsatel tingimustel.

Kinnisvaralaenu taotleja maksevõimet analüüsides küsivad Läti pangad tema tuludeklaratsiooni alalise asukohamaalt ning ka pangaarve väljavõtet.

Välismaalased ostavad kallist kinnisvara

Et teostada ülekandeid kinnisvara ostuprotsessis Lätis peab kinnisvaralaenu tatleja avama arve samas Läti pangas, mis väljastab ka kinnisvaralaenu. Arve avamine garanteerib, et ostetava kinnisvaraobjekti omandiõigus antakse ostjale üle nendel tingimustel, mis on täpsustatud ostu-müügilepingus. Välismaalaste poolt võetud kinnisvaralaenude keskmine suurus on ca 150 000 eurot, harvematel juhtudel ületavad 250 000 eurot. Arvestades, et see laenusumma moodustab 50% ostetava kinnisvara väärtusest, siis võib kerge vaevaga välja arvestada, et Venemaa ja endiste Nõukogude Liidu liiduvabariikide kodanikud ostavad Lätis laenuraha abil kortereid ja maju, mille hind ulatub 200 000-500 000 euroni.

Arvesta ka lisanduvate kuludega

Ka siin ei saa läbi ilma väikeste lisakuludeta Näiteks peab 150 000 euro suuruse kinnisvaralaenu lepingu sõlmimisel tasuma ka teenustasu suuruses 1.5% laenusummast, mis sellisel juhul moodustab 2250 eurot. Samuti lisavad kulusid juurde arve avamine pangas ning ostetava kinnisvara kindlustusmakse. Samuti peab laenuandja oma kukrut kergendama ka ostu-müügitehingu riigilõivu tasumisega.