Skip to main content

Laenusaajaks Portugalis võib olla nii eraisik kui ka firma. Minimaalne laenusumma on 50,000 eurot ning hüpoteegi suurus on limiteeritud ainult sellega, et see ei tohi ületada 80% kinnisvara hinnatud-  või turuväärtusest (kumb on parasjagu madalam on). Hüpoteeklaenu pikkus on 5-30 aastat ning laenu väljastatakse maksimaalselt 75-aastasele laenutaotlejale.

Maksevõime tõendamine

Kuna iga panga peamine huvi on laenutaotleja maksevõime, siis võtab enamus Portugali pankasid selle hindamisel arvesse ka juba olemasolevaid kohustusi ja maksed, k.a.. teised hüpoteegid, üürimaksed, laenud ning võimalikud elatisemaksed. Koos eeldatavate hüpoteeklaenuga kaasnevate kuludega ei tohi igakuine laenu tagasimakse ületada 35% laenutaotleja igakuisest sissetulekust, aga see võib olenavalt pangast ka varieeruda. Portugali pank nõuab sissetuleku tõendamist – nii palga, investeeringute kui ka säästude kohta. Siiski oleneb ka siin konkreetsest pangast, kui palju ta neid dokumente laenu väljastamise otsuse tegemisel arvestab.

Kindlustus ja kinnisvara hinnatud väärtus

Ostetava kinnisvara kindlustamist eeldatakse ning kindlustust müüakse tihtipeale ka laenuandja poolt eraldi tootena. Mis puutub laenusaaja enda kindlustamisse, siis ka see on tihti nõutud, aga selles on ka erandeid.

Hüpoteeklaenu väljastatakse kuni 80% ulatuses kinnisvara hinnatud väärtusest: enamus juhtudel erineb see kinnisvara turuväärtusest. Arvesse võetakse sarnaste objektide müügihindasid viimase 6 kuu lõikes, mis on tuletatud ruutmeetri keskmisest maksumusest.

Põhilised asjad

Soovitatav on enne hüpoteeklaenu taotluse esitamist lugeda ja uurida materjale erinevatest hüpoteeklaenu variantidest. See annab head eelnevad teadmised sellest, mida võid oma personaalsete näitajate puhul oodata ning millised sammud on laenu saamiseks veel vaja ette võtta.

Tavaline on hüpoteeklaenu intressimäär suuruses Euribor + 1% 3/6/12 kuud -2.25%, fikseeritud intressimäär 2.75 – 6.25%, lisanduvad hüpoteeklaenu väljastamise administratiivkulud 1-1.5% laenusummast ning hüpoteekvaralaenu enneaegse tagasimaksmise puhul eksisteerivad teatud piirangud ja rakendatakse ka teatud rahalisi saktsioone.