Skip to main content

Kinnisvaralaenud võib jagada kaheks: laenudeks, mis on mõeldud kinnisvara soetamiseks ja laenudeks, mis on võetud kinnisvara tagatisel. Viimaste hulka liigituvad ka laenud, mille tagatiseks olev kinnisvara on juba korra panditud.

Kinnisvara tagatisel teise laenu võtmine võib esmapilgul tunduda kaheldava väärtusega tehinguna: milleks veel rohkem riskida, kui tagatiseks oleval kinnisvaral on juba laen peal? Veebiportaali About Money väitel on sellise tegutsemise ajendiks tavaliselt olukord, kus vajatakse kohe suuremat summat raha, ent puuduvad säästud ja piisava limiidiga krediitkaart.

Kinnisvara tagatisel võetavat laenu kasutatakse tavaliselt uue kinnisvara soetamiseks, laenude konsolideerimiseks, kodu renoveerimiseks või omakapitali tagamiseks eri vajadusteks. Ootamatult vabakasutusse saadud suure summa puhul ei tohiks kindlasti unustada, et laen on võetud oma kinnisvara tagatisel ja summa tuleb varast ilmajäämise vältimiseks tagasi maksta. Ometi on kliendi kinnisvarast ilma jätmine viimane variant, mida laenuandja kasutada sooviks ja seetõttu tuleks raskuste tekkides lahenduste otsimiseks kohe tema poole pöörduda.

Teiseks võivad kinnisvara tagatisel antaval laenul olla kõrged intressid, seda eriti juhul, kui võtad laenu korra juba tagatiseks kasutatud kinnisvara peale.

Kolmandaks võivad alternatiivsete rahastamisvõimaluste pakkujate omadest kõrgemad olla ka kinnisvaralaenu lepingutasud, mis võib samas osutuda positiivseks nüansiks: kõrge lepingutasu võib panna inimese kinnisvaralaenu võtmise plusse-miinuseid põhjalikult läbi kaaluma.